Szardínia

Szardínia az olasz félszigettől 180 km-re, Korzikától 11 km-re, az afrikai partoktól pedig 190 km-re található. 24.090 m2 területével a Földközi-tenger nyugati medencéjének második legnagyobb szigete Szicília után.
A sziget elsőszámú kincse a természeti környezet, hatalmas és elhagyatott tengerpartok, erdők, száraz rétek, legelők, dombok, lakatlan eredeti szigetecskék és meredek hegyek találhatók. Szardínia gazdag kultúrális látnivalókban is, fürödni lehet Európa legszebb partszakaszain, szigettúrákat lehet tenni, felejthetetlen hajókírándulások várnak az ide látogatókra, de találkozhatunk vadlovakkal is a Giara fennsíkon.
A tengerpart is csodálatos természeti látnivalókat nyújt: tiszta és kellemes hőmérsékletű vizek; változatos tájak a sziklaösszetétel különbözőségének köszönhetően; kristálytiszta vizű kis öblök; titokzatos szorosok; nagy, elhagyatott, finomhomokos strandok a fehér és az aranysárga minden árnyalatában; tengerből kiálló sziklák szél és tenger által óriási szobrokká alakított formái. Az itteni tenger átlátszósága különleges adottság a természettől, a belső vizek és a nagy folyók miatt, amelyek soha nem érkeznek meg törmelékükkel a tengerig.

      


Szardínia éghajlata mediterrán, tavasszal 15-20°C, nyáron 30-35°C, ősszel 25-28°C, a tengervíz májusban 19°C, júniusban 22-23°C, július, augusztus és szeptember hónapokban pedig 25-26°C.
Az itt nyaralók számára sokféle helyi készítésű tárgy elérhető, melyek a szigeten található alapanyagokból készülnek. Az alapanyagok közül a parafa emelhető ki a legjobban, készül ruha, jegyzetfüzet, kulcstartó, képeslap, palackborítás, tál, ebből az anyagból.
A helyi szárd konyha sokban különbözik az olasztól, még akkor is, ha az étlapon történetesen szerepel a pizza és a spagetti. Az itteni parasztoknak, halászoknak, pásztoroknak saját hagyományaik vannak. A sziget belül szinte falvanként változik a kenyér jellege és formája. Sokan otthon sütik. Az ételek készítésekor kevés fűszert használnak, szeretik érezni mindennek a saját ízvilágát. Kedvelik a roston sütést , ünnepekkor és vasárnaponként nagy összejöveteleket tartanak a szabad ég alatt, az erdőt betölti a malac- és báránypecsenye ínycsiklandó illata. A sütés szertartására az idősebbek ügyelnek, hogy a malac bőre aranysárga és kellően ropogós legyen, a hús pedig szaftos és illatos. Közkedveltek a tenger gyümölcsei. Ilyen a langusztás spagetti, cassola halászlé, kagyló és rákfélék, polip, tintahal, hozzájuk paradicsommártás. Különlegesség a tengeri sün, ennek télen a benne lévő édeskés vöröses vagy sárgás tojásait fogyasztják nyersen vagy spagettivel. De találkozhatunk a szigeten különlegesnek tűnő zöldségekkel, különleges édességekkel, süteményekkel. A helyiek a könnyű, friss egy-két éves borokat fogyasztják nagyobb előszeretettel, de a novello-t, az éppen lefejtett újbort is nagyon szeretik.

  

Tengerparti részek:

Costa Smeralda

A Smaragd- part, Szardínia legismertebb, 55 km hosszan elterülő partszakasza a sziget észak-keleti részén fekszik Olbia és Palau között. E tájon végig haladva csodálatos kép tárul a nyaralók elé. Kristálytiszta, smaragdzöld tengervíz, luxus szállodák, háttérben a Maddalena sziget csoporttal. A környék mai arculatát Aga kánnak köszönheti, aki 35 évvel ezelőtt megtalálta ezt a területet és befektetésként hatalmas szállodahálózatot építtetett. Két központja van: Baja Sardinia és Porto Cervo. A tengerpart hófehér homokos,az elénk táruló kép gránitsziklákkal egészül ki.  

La Pelosa Beach

Észak Szardínia és egyben a sziget egyik legszebb tengerpartja. Fehér homokos tengerpartja van, a szél formálta különböző alakzatú homokbuckákkal, a  környezetet még sötét sziklafalak jellemzik. Az itt lévő falut Asinarát a helyi lakosok alapították, mely sokáig elzárt börtönsziget volt. A lágy pasztellszínűre bevakolt, nyeregtetejű házak megőrizték a tengeri falu  ókori hangulatát.

Isola Rossa 

Szardínia északi felén, Golfo Arancitól 95 km-re található az Isola Rossa, másnéven Vörös Sziget. Ez Szardínia egyik idegenforgalmi központja.  Homokkal feltöltődött öblök, vörös gránitsziklák, smaragdzöld tengervíz tárul szemeink elé. A falu központban a nyári turisztikai szezon alatt pezseg az élet.

Costa de Cala Sisine

Orosei öböl; fehér sziklás partjainál kisebb-nagyobb öblöket találunk, melynek barlangjai szabad bejárást biztosítanak a tengerszint felett és alatt. A kristály tiszta víz a mélysége miatt győnyőrű azúrkék színt kap.

Costa di Cala Luna

Orosei öböl; vadregényes, tengerparti ösvények, gyönyörű természeti látnivalók veszik körül Cala Luna pompás öblét. Homokos partja leanderek övezik, a függőleges sziklafalak aljában hatalmas tengerparti barlangok nyilnak, látványossá téve felfedező utunkat.

Cala Goloritze

Orosei öböl; szinte kihagyhatatlan szardíniai kirándulásaink közül. Ennek a partszakasznak a különleges látványa az erdős területnek és általa övezett, mintegy 30m átmérőjű hasadéknak, valamint 180 méteres magasságig nyúló szikláknak köszönhető. Lenyűgöző strandja kétféle módon közelíthető meg; csónakot bérelve, vagy gyalogtúrával. Érdemes  gyalogtúrát tenni, és gyönyörködni a táj természeti szépségeiben. Cala Gorlitze szikláinál akár a sziklamászást is gyakorolhatjuk.

Costa di Cala Mariolu

Orosei öböl; hatalmas tengerpartjának mentén óriási szikla szirtek húzódnak végig. Néhány száz méterrel előtte található a Grotta del Fico nevű barlang, melynek két bejárata van. Az egyik egy víz alatti bejárat a másik, fölötte, a sziklafalba van vájva. Ez a barlang főleg a ritka fajta fókáknak nyújt menedéket. Cala Mariolu öblének legészakibb része elszigetelt és a szárazföldről nem megközelíthető, de szépsége és hírneve még így is vetekszik más frekventált tengerparti helyekkel, mint például Cala Luna partjával. A víz sekélysége és tisztasága türkizkék árnyalatokkal ajándékozza meg, mely kétségtelenül gyönyörű hatást ér el.

Spiagge di Chia

Szardínia déli részén csodálatos környezetben található Chia apró tengerpartja, mely a mai napig őrzi érintetlenségét és eredeti formáját. A nagy építkezések a tőle nyugatra eső területeken történtek, az ófalu látképét  újabb és újabb villák megjelenése alakítja át. Az itt található hegycsúcs tetejéről, ahol Chia tornya is áll, gyönyörő kilátás tárul Chia tengerpartjára és Cardulinu szigetére. A sziget gyalogosan könnyen elérhető, az aranyszínű, homokos tengerpartot smaragzöld színű, áttetsző, kristálytiszta víz övezi.

  

Villasimius

Egy gyöngyszem, Cagliari kikötőjétől 40 percre, a reptértől nem sokkal kevesebb mint egy órányira. Napfény, aranyhomokú tengerpart, szélformázta bizarr formájú gránitkövek teszik igazi különlegességé ezt a tájat. A levegőben mirtusz, rozmaring, mastixfa és rekettye illata száll. A vízi sportok kedvelői  búvárklubot is találnak. Villasimiusból hangulatos hajókirándulások tehetők a közeli lakatlan szigetekre egy hagyományos fa vitorlással.

La Maddalena

a szigetvilág legnagyobb szigete a maga 45 km hosszú partvidékével. Egyetlen, félig beépült, Guardia Vecchia hegy lejtőin lévő falucska Cala Gavetta és Cala di Chiesa szigetek között fekszik. Guarda Vecchia a 146 méteres magasságával a legmagasabb pontja a szigeten végighúzódó hegyláncnak. Az egész Szardínián végighúzódó gyönyörű panorámájú autóút lehetővé teszi, hogy Maddalena partvidékének legszebb helyei könnyen elérhetővé váljanak. Emellett nem elhanyagolható az a tény, hogy az útról pompás kilátás nyílik Corsica, a közeli Caprera és a kisebb szigetek partjaira is. 1996-ban az egész Maddalena szigetcsoportot Nemzeti Parkká nyilvánították, megőrizve ezt a ritka, természeti környezetet.

Isola Spargi

a szigetvilág egyik kisebb szigete, szépsége miatt sokan felkeresik. Legmagasabb pontja a Colle Guardia Prepost (155 m) melynek teljes összképe kifejezetten durva, hatalmas és vad benyomást kelt. A tengerpart magas, gyönyörű sziklás gránit alakzatokkal emelkedik ki a sziget hűvös vizéből. A nagyon finom homokos part, a leírhatatlan, áttetsző színű tengervíz és a gránit hegyoldalakat sűrűn fedő növényzet különösen látványos jellegzetességet ad az öbölnek. A legszebb tengerpart az északi parton a Cala Corsara, a keleti parton Cala Soraia, Cala Granara és Cala Conneri. A nyugati partot inkább gránit hegycsoportok és meredek partszegélyek jellemzik, melyeket a természet alakított ki.

 

Ajánlataink budapesti indulással

Ajánlataink ausztriai és németországi indulással: érdeklődjön munkatársainknál